HOCRA / MAFUSZ interjú v2.0
A magyar OCR jövője, folytatás...
Veiger Gábor / 2025.01.15.
Kérdeztetek, válaszoltak, közzétesszük. A HOCRA és MAFUSZ jelene, jövője az általatok feltett kérdések tükrében.
Miért kellett új sportágat létrehozni? Más névvel, de ugyanazzal a rövidítéssel:
Obstacle course racing (OCR) és Obstacle course running (OCR)?
Olyan érzésem van mint, amikor egy már híres vállalkozás ügyfeleit szeretnék lenyúlni, egy megtévesztően hasonló névvel. Nem tűnik túl etikusnak.
A World Obstacle (FISO) az „obstacle” mint „akadály” felügyelő szerve. Az obstacle átfogó fogalom, lásd pl. küzdősport. Azon belül egy sor különböző sportág lehet, obstacle esetében ninja, adventure, vagy obstacle course racing / running. A racing az nem is feltétlen futás, elméletileg lehet más is.
Az obstacle course running az az obstacle-n belül egy kifejezett sportági forma, csak és kizárólag akadályok leküzdése futás közben. Az, hogy van egy nagy ernyőszervezet (lásd obstacle vagy küzdősport), nem jelenti azt, hogy ne lehetne alatta több önálló, specifikus sportág és önálló sportági szövetség (pl. adventure, ninja, ocr). Mint ahogy az adventure és a ninja is létrehozta saját önálló, létező, sportági szövetségét függetlenül a FISO-tól, úgy az ocr is.
A FISO saját bevallása szerint is (lásd weboldala) egy rendezvényszervező ernyőszervezet, önkéntesek által működtetve, tagdíj nélkül. A World OCR (WOCR) egy – a nemzetközi feltételek szerint - regisztrált nemzetközi sportszövetség, az obstacle course running önálló sportágként történő elismertetése a célja. A kettő ebben az értelemben nem üti egymást, hanem inkább kiegészíti.
A sportban nem egyedi, hogy egy „sportágban” több világszervezet is működik egymás mellett – lásd judo vagy box. Ezt jogilag sem megtiltani, sem pedig megakadályozni nem lehet, hisz nem jogellenes.
A WOCR nem kívánja „lenyúlni” a FISO „ügyfeleit”, mutatja ezt az is, hogy az adott tagországokból teljesen más szervezetek csatlakoznak hozzá, mint amelyek a FISO-hoz vannak becsatlakozva. Más a feltételrendszer is, mások a kritériumok. Számos esetben a FISO „ügyfelei” meg sem felelnek a WOCR tagsági kritériumainak (hisz ez utóbbi, pont a nemzetközi regisztráció és a nemzetközi sportági kritériumok miatt sokkal szigorúbb, mint a FISO tagfelvételi rendszere).
Miben különbözik az új sportág a régitől?
A világszövetsége státuszában biztosan. Míg az egyik egy nem regisztrált, azaz nemzetközi sportági szövetségnek nem minősülő polgári jogi társaság (ernyőszervezet), addig a másik egy olyan regisztrált sportági nemzetközi szövetség, amely a sportág elismertetését (ha oda jut) meg fogja tudni tenni, hisz az első és legfontosabb sportági elismerési kritériumnak megfelel: regisztrálva van, jogi személyiséggel rendelkezik és a felügyeleti szervhez benyújtott alapszabálya van. Ezek hiányában semmilyen sportágat önálló sportágként elismertetni nem lehet, a FISO sem tudja az OCR-t (ninját, adventure-t, obstacle-t) elismertetni.
A versenyszámok egy regisztrált nemzetközi sportszövetségnél és azok tagszervezetei versenyénél adottak, egymástól nem térhetnek el, központilag szabályozottak (80 m, 400 m, 3 km). A FISO-nál a szervező – az OCR100-at kivéve – szabadon határozhatta meg a futamaiban szereplő akadályokat – amely sportági versenyzésre nem, csak szabadidős versenyzésre tud alapot adni.
Hogyan akar az új sportág világbajnokságot vagy bármilyen más bajnokságot szervezni, ha 1 év alatt összesen két ország csatlakozott az új világszövetséghez: Románia és Ausztria. Az új magyar szövetség jövőbeni csatlakozásával is csak maximum regionális verseny lehetséges. Ezzel ellentétben a FISO 5 kontinensről származó országok képviseletében szervez versenyeket. Ezzel hogyan tervezi felvenni a versenyt az új világszövetség?
Nem jó a megközelítés. Nem kíván a WOCR e tekintetben a FISO-val versenyezni, mert mint ahogy ezt korábban is írtuk, más a célja és a küldetése. A WOCR a sportági státusz megszerzésének jogi kritériumait fogja mind hazai, mind pedig nemzetközi szinten teljesíteni. A FISO pedig szervezni fogja a maga versenyeit. A két szervezet jogilag párhuzamosan megfér egymás mellett, mind nemzetközi, mind pedig hazai szinten. Amennyiben erről más (téves) információ lát napvilágot, azt biztosan nem a WOCR és a magyar tagszövetsége (MAFUSZ) terjeszti és generálja. Mutatja ezt az is, hogy a HOCRA és a MAFUSZ között sem tagegyesületi, sem versenyzői, sem edzői vagy bírói, sem tisztviselői szinten nincs összeférhetetlenség, mint ahogy ezt korábban is jeleztük.
Hogyan lehetséges az, hogy a MAFUSZ és a HOCRA ugyanazon a szinten állnak a magyar törvények értelmében (egyesületi formában működő szövetség), de ugyanezen magyar törvények értelmében HOCRA nem szervezhet bajnokságokat, nem végezhet versenysport tevékenységet, de a MAFUSZ a cikk szerint tud majd versenyengedélyeket kiadni, bajnokságokat szervezni, stb... Hogy lett a HOCRA szabadidős szövetség, míg a MAFUSZ az amatőr és hivatásos versenysportért felelős szövetség?
A Sporttörvény 2025-től két formát határoz meg: egyesületi formában működő szövetség vagy szakszövetség. Jogi működési formáját tekintve mind a HOCRA mind pedig a MAFUSZ egyesületi formában működő szövetség (hisz egyik sem teljesíti a szakszövetségi kritériumokat). De mivel a világszervezetük státusza különböző, ezért a magyar törvények értelmében különböző elbírálás alá esnek: a HOCRA státuszát tekintve nem kapcsolódik a magyar törvények értelmében elismert nemzetközi sportszövetséghez, így csak szabadidős tevékenységet folytató szövetség lehet, míg a MAFUSZ státuszát tekintve kapcsolódik a magyar törvények értelmében elismert nemzetközi sportszövetséghez (jelenleg bármennyi tagországa is van), így jogosult a versenysport felügyeletére.
Szívesen meghallgatnám a másik oldal nyilatkozatát is. Mert most 2 magyar országos szövetség és egy világszövetség nyilatkozatát olvashattuk, akiknek a vezetősége nagyon hasonló, igen sok átfedéssel. Elég egyoldalúnak tűnik ez a tájékoztatás így nekem. A FISO vezetőségével össze lehetne hozni egy hasonló cikket?
A FISO vezetőségével folyamatos tárgyalások folytak 2024. áprilisa óta, és jelenleg is folynak. Kommunikáció a mai napig van és zajlik. A FISO álláspontját folyamatosan a tagegyesületek tudomására is hoztuk, sőt nyilvánosak is az ocrsport.hu oldalon a https://ocrsport.hu/jegyzokonyvek/ alatt. Bárki elolvashatja. Ha a FISO kiad ilyen tartalmú közleményt, azt a HOCRA oldalán meg tudjuk osztani.
Esetlegesen egymásnak ellentmondó információk esetén mindenkinek joga és lehetősége van arra, hogy magyar vagy nemzetközi sportjogászhoz forduljon és kikérje szakember véleményét.
A magyar bíróság milyen indokkal utasította el a HOCRA országos szakszövetségi státusz megszerzésére irányuló kérelmet? Mi szerepel a hiánypótlásban vagy az elutasító végzésben? Be lett egyáltalán adva a kérelem?
Nem helyes a kérdés. Törvényi változásra kell reagálni a szövetségi státuszok változásakor. Ha egy törvény előír valamit, az adott vállalkozás / cég / egyesület / szövetség vagy tudja a kritériumokat teljesíteni a törvényben megadott határidőig, vagy nem. Ha nem tudja, akkor a törvényességi felügyeletét végző bíróság / cégbíróság a határidő lejárta után észleli, hogy nem kerültek beadásra a feltételek igazolását mutató dokumentumok, így törvényességi felügyeleti eljárást folytat le és jelen esetben kéri a szövetséget alapszabályának olyan módosítására, amely nem tükrözi a sportági (azaz korábbi köztes) kritériumokat.
Ha meg tud felelni a törvényi kritériumoknak, akkor a határidő előtt a feltételek igazolását beadja a felügyeletet végző bíróság részére – jelen esetben a nemzetközi sportági regisztrációt és a regisztrált alapszabályt, hisz ezzel igazolja, hogy nemzetközi sportági szövetséghez tartozik.
A HOCRA nem volt jogosult országos szakszövetségi státusz iránti kérelmet beadni, hisz nem felel meg annak a kritériumnak, miszerint (Sporttörvény) „c) amelynek sportszövetsége – ha nem a NOB által elismert sportágban működik – a b) pont szerinti sportági nemzetközi szakszövetség tagja.” Mivel a FISO NEM sportági nemzetközi szakszövetség, maga sem állítja saját magáról, hogy az (erről számos levelezés és dokumentum áll a HOCRA rendelkezésére, valamint a saját weboldalán szereplő információkból is egyértelmű), így a HOCRA egyáltalán nem volt jogosult ilyen kérelmet beadni.
A decemberi HOCRA közgyűlésen, amikor alapszabályt módosított a szövetség és versenysportot mindenhol szabadidős sportra cserélte (elmondásuk szerint törvényi okokra hivatkozva), miért nem tájékoztatta a tagegyesületeket, hogy januárban új szövetséget hoznak létre a versenysportra. Lehet, nem ez lett volna a szavazás eredménye.
Igen, a 2025-től irányadó törvényi okokra hivatkozva kellett a HOCRA alapszabályában a szabadidősportra vonatkozó módosításokat átvezetni, mivel világszövetsége nem sportszövetség, ezért versenysportot az országban nem felügyelhet, csak szabadidősportot. A HOCRA közgyűlése egy korábbi szavazás során a WOCR-hez való csatlakozást elutasította.
Ezért szükséges volt egy új magyar szövetség, a MAFUSZ létrehozása, amely alapszinten a sporttörvénynek és a nemzetközi sportági elismerési kritériumoknak megfelelő regisztrációval rendelkezik. Ez a nulladik pont. A számszerű kritériumok (hány kontinens, hány ország, EB és VB rendezési kritériumok) teljesítése egy jövőbeni kérdés, ez is szükséges lesz a szakszövetséggé váláshoz (de jelen esetben legalább a nemzetközi sportági regisztráció, jogi személyiség és alapszabály rendben lesz).
A HOCRA tagegyesületeinek, taggyűlésének nincs köze a MAFUSZ alapításához, még akkor sem, ha átfedések vannak a tagszervezetek között.
HOCRA / MAFUSZ interjú
A magyar OCR jövője
Veiger Gábor / 2025.01.09.
A MAGYARORSZÁGI OCR
SPORT SZÖVETSÉG január 3-i közleménye igen sok kérdést felvetett a közösségben és bennünk is. Nem voltunk restek és ezeket a kérdéseket feltettük a HOCRA-nak, aki készségesen válaszoltak is.
Együttműködésüket itt is köszönjük! A lényeg pedig:
Az EDÓ
a magyar OCR Teréz anyukája
Veiger Gábor / 2023.09.06.
Rövid bemutatkozás, ha valaki még nem ismerne: Jelenleg a versenybírói bizottság elnöke vagy. Általad kezdett szerveződni és körvonalazódni a hazai bíróképzés, mely online és élő formában már meg is valósult.
A storm is coming
The 2nd chapter
Veiger Gábor / 2023.06.26.
Várunk Mindenkit, hiszen itt
felmérhetik a határaikat is, izgalmas helyszínen kihívásokkal teli
„szintmentes”, de annál technikásabb pályára számíthatnak a versenyzők. Az első
körös regisztráció július elseje éjfél.
Északi vihar a déli végeken
Bemutatkozik a NorthStorm
Veiger Gábor / 2023.05.10.
Először is, mutatkozzatok
be kérlek, kik vagytok ti?A csapat 2020-ban alakult
és jelenleg 20 tagot számlál. A „Skyrunners” nevet azért választottuk, mert
többen közülünk ejtőernyőzéssel is foglalkoznak, valamint terep-akadályfutásban
is jeleskednek.
"A csapatverseny megrendezésével egy hiánypótló verseny típust szerettünk volna megalkotni"
Interjú Sisak Zsófival és Kempelen Zitával, a hétvégi Fighter's Run szervezőivel
Sebők Szabolcs / 2022.06.07.
Magyarország első akadályfutó versenyének emlékét méltó módon vinné tovább a most már Ultrabalaton logó alatt dolgozó Sisak Zsófi, Kempelen Zita és Mayer Viktor fémjelezte csapat. Hétvégén végre valósággá is válik a majd' egy éve formálódó álmuk. A közelgő siroki Fighters’ Run utolsó nagy szervezői hajrájában Sisak Zsófi és Kempelen Zita válaszoltak az OCR Magazinnak.
Liget Akadályfutás
09.26. @ Városliget
Veiger Gábor / 2021.08.26.
2021 szeptember 26-án egy bombameglepetés akadályfutást hoz el nekünk a BSI, Budapest Sportiroda. Ez alkalomból készítettünk egy rövid interjút, mely során pár kulisszatitokra is fény derül.
HOCRA versenyszimulációs-edzés sorozat
Összefogás a javából!
Veiger Gábor / 2021.03.11.
Mindenkit nagy izgalommal töltött el a hír, hogy a HOCRA égisze alatt tevékenykedő szervezetek egy eddig nem látott együttműködés keretén belül elindítottak egy edzéssorozatot, mely nem mellesleg éremesővel is kecsegtet. A versenyek hátteréről kérdeztük Rozina Tamást, a szövetség elnökségének tagját.
Spartan European Championship Tenerife 2020 - villáminterjú
Az igazi kihívás!
Veiger Gábor / 2020.12.18.
Szikrázó napsütés, plusz 20+ Celsius fok, tengerpart. Ki ne vágyakozna el egy ilyen idilli helyszínre. Egyik lehetőség erre, ha elég sportos vagy és kvalifikációt szereztél a "Spartan European Championship Tenerife 2020"-ra. Igazán autentikus interjúalanyunk a spanyol színekben induló Ireneo Alfonso Jose Alcala y Souzas de Ranvez Pontechide de Arran y Malagas y Cabezan Musarras de Aparecies, Comte de Velas et de Miraguez, Marquis de Lomas et de Sebalda-t kérdeztük egyenesen a helyszínről.
Legenda születik - Lajos Kőszegi
Kitartás, akaraterő, szorgalom - példakép
Veiger Gábor / 2020.11.30.
Furcsa jelenséget fedezhetünk fel futó illetve OCR fesztiválterületeken, a pályán vagy egy akadály leküzdése során. Luji 70+ kora ellenére szégyeníti meg az évtizedes hátrányban lévő fiatalokat is és lankadatlan tapossa a kilométereket példát mutatva mindannyiunk számára. Otthonában fogadott minket, hogy pályafutásáról, élményeiről meséljen "pár" mondatban.
Margitics Zoltánnal - a Dragon sorozat és ami mögötte van
Challenge - az új formátum
Veiger Gábor / 2020.11.13.
Először is
köszönöm, hogy időt szakítasz ránk! Nem indult
túl jól a mai napom. Reggel olyan üzenetre ébredtem, hogy egy januárra
tervezett rendezvény a járvány miatt elmarad (ezzel kapcsolatban még kérdezek).
Pakoltunk össze, hogy induljunk Nyíregyházára rokonlátogatóba, mikor Sebők
Szabi jelzett, hogy Ti nem eresztenétek el a decembert és most itt állunk
a nyírbátori Sárkány Wellness & Gyógyfürdő előtt, Margitics Zoltánnal , a
Dragon „sorozat” főszervezőjével, aki mesél az egyesületükről, versenyeikről és
volt olyan kedves és körbe kalauzolt a főbb helyszíneiken is. Ennek a
látogatásnak a lenyomatát olvashatjátok alant.
"A legminőségibb akadályokat hozzuk el versenyről-versenyre nevezőinknek"
Interjú Rozina Tamással, az Running Warriors alapítójával
Veiger Gábor / 2020.10.31.
Rozina Tamással a Running Warriors versenyek szervezőjével, a Hungarian OCR Association elnökségi tagjával beszélgettünk az elmúlt hetek eseményeiről terveiről és a sportág jövőjéről.
Megéri a fáradtságot, a cél mindig nemes
Interjú a SalGO Jótékonysági akadályfutó verseny egyik főszervezőjével
Sebők Szabolcs / 2020.08.26.
Szeptember 5-én immár harmadik alkalommal rajtol el Salgótarjánban a SalGO Jótékonysági akadályfutó verseny. Az előző két esemény is nagyon jó buli volt, szóval az idei versenyre már-már elvárás, hogy a megszokott színvonalat és az egyik legszerethetőbb verseny hangulatát most is biztosítsák. Ezen apropóból beszélgettünk az egyik főszervezővel, Bulyovszki Veronikával.
1
2
Sebők Szabolcs / 2020.08.26.
Szeptember 5-én immár harmadik alkalommal rajtol el Salgótarjánban a SalGO Jótékonysági akadályfutó verseny. Az előző két esemény is nagyon jó buli volt, szóval az idei versenyre már-már elvárás, hogy a megszokott színvonalat és az egyik legszerethetőbb verseny hangulatát most is biztosítsák. Ezen apropóból beszélgettünk az egyik főszervezővel, Bulyovszki Veronikával.
"Célunk, hogy mindenki jól érezze magát"
Interjú Maklári Gergellyel, a Mad Man Race főszervezőjével
Sebők Szabolcs / 2020.07.24.
Hétvégén debütál Dombrádon, az ország keleti csücskében a Mad Man Race versenysorozat, ez alkalomból kérdeztük az előkészületek miatt igencsak elfoglalt szervezőket néhány részlettel kapcsolatban. Maklári Gergely főszervező válaszolt kérdéseinkre.
Titánnak lenni nem nyugdíjas állás!
Interjú Ulrich Gábor csapatfőnökkel
Sebők Szabolcs / 2020.01.29.
Tavaly év végén azt látni, hogy valami készülődik kis hazánkban, ami talán a jelenlegi állóvízbe kavicsot dobhat. Ez volt a Titans of Hungary megalakulásának első napjaiban, aztán ahogy teltek a hetek, inkább az körvonalazódott, hogy nem kavics az, hanem egy bazi kőtömb. Jól csengő nevek és arcok a hazai OCR színtérről csapatba szerveződnek, de miért? Ezekről kérdeztük a Titánok csapatfőnökét, Ulrich Gábort.
"Mókás, csalóka emelkedőkkel, fenséges panorámával és a közkedvelt sípályával"
Interjú a Sopron Pajzs akadályfutó verseny szervezőivel
Sebők Szabolcs / 2019.10.07.
Sopron a Hűség városa. A Sopron Pajzs szervezői viszont nagyon szeretnék, hogy ha a város neve mellé az akadályfutó színtér kollektív tudatában párosulna egy nagyon király futóverseny is. Október 12-én első alkalommal rendezik meg OCR versenyüket. Ez alkalomból kérdeztük a főszervezőket néhány dologról.
"Szerencsés vagyok, hogy ilyen emberekkel dolgozhatom együtt"
Interjú Púza Andrással, a HDR főnökével az egri buli előtt
Sebők Szabolcs / 2019.10.04.
Az interjú kérdéseit még a németországi buli előtt küldtem ki Púza Andrásnak, a Hard Dog Race főnökének, de nyilván nyakig voltak melóval és így az esemény után, de még a Egerben megrendezésre kerülő Wild heppening előtt hoztuk össze a beszélgetést, ami - mint minden alkalommal - most is nagy élmény volt.
"Az a tény, hogy ép és kerekesszékesek együtt küzdenek és teljesítenek feladatokat, példaértékű!"
Interjú Kanyó Zsolttal, a SalGO kerekesszékes akadályverseny résztvevőjével
Sebők Szabolcs / 2019.09.27..jpg)
Az idei SalGO Jótékonysági Akadályfutó verseny természetesen a hagyományoknak megfelelően állati jó buli volt, de az idei esemény egy másik versenyszám miatt volt különleges. Ez pedig nem más, mint a kerekesszékes akadályverseny. Egyedülálló verseny, egy nagyszerű kezdeményezés és nagyon reméljük, hogy a szervezők terve beválik és ebből is sikerül hagyományt teremteni. Az egyik versenyzővel, Kanyó Zsolttal készítettünk interjút, aki emellett a tervezési folyamatokból is aktívan kivette a részét.
"Részvételeddel egy mozgáskorlátozott kislány életét könnyebbé teszed"
Interjú Petrovics Zoltánnal, az Adrenaline Akadályfutó verseny egyik szervezőjével
Sebők Szabolcs / 2019.09.13..jpg)
Szeptember 21-én egy új sorozat rajtol el Adrenaline Akadályfutó Verseny néven. A Gerecse lábához megálmodott verseny egy különleges őszi napot ígér nekünk, de ami még ennél is fontosabb, hogy egy szívet melengető küldetésben is tudtok a szervezőknek segíteni, ha ide szervezitek a programotokat. Interjú Petrovics Zolival, az egyik főszervezővel.